Kepez ve Santral’de Halk Yetkiyi Verdi

Kepez ve Santral Mahalleleri’nde Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek üzere çalışmalar yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi adım adım mutlu sona ilerliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu doğrultusunda Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edildikten sonra başlayan planlama çalışmaları hızla devam ediyor.

Proje için hazırlanan 1/5000‘lik imar planı 8 Aralık 2015 tarihinde Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmişti. Şimdi de projenin 1/1000’lik imar planları Şubat ayında Büyükşehir Meclisi’ne sunuluyor.

Hak Sahiplerinin %85’i “Evet” Dedi

Antalya’yı kanatlandıracak proje için Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in açılışını yaptığı Kepez-Santral Mahalleri Kentsel Dönüşüm Projesi Bilgilendirme Ofısi’nde hak sahipleri ile ön protokoller imzalanıyor.

Projenin hayata geçirilmesini isteyen 2.832 hak sahibi, 2 ay gibi kısa bir sürede Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verdi. Bir nevi referandum özelliği de taşıyan ön protokol sürecinde hak sahiplerinin %85’i Büyükşehir Belediyesi’ne “Projeyi yapın!” dedi. Onlarca vatandaş da Kepez-Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Ofisi’ne gelip ön protokol imzalamaya devam ediyor.

Proje Dünya Fuarlarına Katılacak

Proje kapsamında hak sahiplerinin imza attığı ön protokol süreciyle birlikte planlama çalışmaları da hızla sürüyor. Projenin imar planlaması, raylı sistem planlaması, ulaşım planlaması, alt ve üst donatı planlamaları devam ediyor. ANTEPE İnşaat ve Ticaret A.Ş. koordinatörlüğünde sürdürülen mimari proje çalışmalarının da dünya fuarlarında tanıtılması hedefleniyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte yapım aşamasına geçilecek.

261.000 m2 Yeşil Alan

Kepez-Santral Mahalleri için dünya çapında bir kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Modern çağın teknik imkân ve donanımları göz önüne alınarak oluşturulan proje ile mahalle sakinleri; büyük meydanlar, göletler, müzeler, yeşil alanlar, çocuk parkları, alışveriş alanları, yarı açık pasaj alanları, camiler, okullar, pazar alanları, hastaneler gibi yaşam standartlarını en üst seviyeye çıkaracak sosyal alanlara kavuşacak. Proje, toplam 261.000 m2 yeşil alanıyla Türkiye’ye örnek bir yaşam merkezi olması planlanan Kepez ve Santral Mahalleleri’nden raylı sistem hattı da geçecek.

Bölgenin Değeri Katlanacak

Antalya’nın çehresini değiştirecek proje ile hak sahiplerine hiç para ödemeden metrekare hakları kadar daire sahibi olma, mevcut yerlerine en yakın konut alanlarından daire verilmesi, ister büyük bir tek daire ister küçük metrekareli iki daire sahibi olma gibi imkânlar sunuluyor. Hak sahiplerine yeni evlerine taşınana kadar kira yardımı ve taşınma yardımı da yapılacak. Proje hayata geçirildiğinde bölge Antalya’nın en prestijli bölgelerinden biri haline gelecek ve değerini misli misli katlayacak.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir