Akıllı şehir’i Üstün zekalı öğrenciler tasarladı

İzmir Kent Konseyi Başkanı Osman Çağrı Gruşcu, İzmir Ekonomi Üniv. Rektörü Prof. Can Şımga-Muğan ve TÜZYEV İzmir Genel Müdürü Derya Şafak’ın katıldığı etkinlik, ilgi çekiciydi. Üstün zekalı çocuklar, ailelerinden dahi gizledikleri ve tüm sömestr boyunca hazırlandıkları “Akıllı şehir” projelerini maketler ve sunumlarla anlattı.

Öğrenciler, bu dönem robotik derslerinde gerçekleştirdikleri proje ışığında elektronik tabanlı, robotların yönettiği akıllı şehri tasarladı.

Temel elektronik bilgisi, algoritma akışı, günlük yaşamdaki gerçek uygulamaların model tasarımı, elektronik tasarım, robotik ileri seviye programlama ve donanım tasarım dersleri sayesinde Türkiye’de eşi olmayan bir çalışmaya imza attı.

Tüm teorik bilgilerini akıllı şehirle pratiğe dönüştüren TÜZYEV İzmir öğrencileri, insanların doğal bir ortamda, sağlıklı, huzur ve barış içerisinde yaşayarak hayatlarını kolaylaştıran teknolojik bir şehirde yaşama fikriyle yola çıktı. Öğrencilerin Temas City adını verdikleri akıllı şehirde şoförsüz toplu ulaşımdan, akıllı duraklara, kontrollü şebekeden hidroelektrik santral simülasyonuna güneş panellerinden rüzgar tribününe, doğal yaşam alanından uzaktan kontrol merkezine kadar her şehin düşünülmüş olması dikkat çekti.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir