Antalya’nın Rüya Projesi’nin İmar Planları Onaylandı

Kepez ve Santral Mahalleleri’nde Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek üzere kollan sıvayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, adım adım mutlu sona ilerliyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu doğrultusunda Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edildikten sonra başlayan planlama çalışmalarında son dönemeç de geçildi. Proje için hazırlanan 1/5000’lik imar planı 8 Aralık 2015 tarihinde Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmişti. Projenin 1/1000’lik planları Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı devam toplantısında onaylandı. Böylece projenin önünde imar planlamasıyla ilgili hiçbir engel kalmadı.

Yüzde 89’u Evet Dedi

Antalya’yı kanatlandıracak proje için Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in açılışını yaptığı Kepez-Santral Mahalleri Kentsel Dönüşüm Projesi Bilgilendirme Ofisi’nde hak sahipleri ile ön protokol imzalanıyor.

Projenin hayata geçirilmesini isteyen 2.883 hak sahibi 2 ay gibi kısa bir sürede Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verdi. Bir nevi referandum özelliği de taşıyan ön protokol sürecinde hak sahiplerinin %89’u Büyükşehir Belediyesi’ne “Projeyi yapın” dedi. Onlarca vatandaş da Kepez Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Ofisine gelip ön protokol imzalamaya devam ediyor.

Proje Dünya Fuarlarına Katılacak

Projenin alt ve üst donatı planlamaları ile kentsel tasarım proje çalışmaları devam ediyor. ANTEPE İnşaat ve Ticaret A.Ş. koordinatörlüğünde sürdürülen mimari proje çalışmalarının da dünya fuarlarında tanıtılması hedefleniyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte yapım aşamasına geçilecek.

261.000 m2 Yeşil Alan

Kepez-Santral Mahalleri için dünya çapında bir kentsel dönüşüm projesi hazırlandı. Modern çağın teknik imkân ve donanımları göz önüne alınarak oluşturulan proje ile mahalle sakinleri, büyük meydanlar, göletler, müzeler, yeşil alanlar, çocuk parkları, alışveriş alanları, yarı açık pasaj alanları, camiler, okullar, pazar alanları, hastane gibi yaşam standartlarını en üst seviyeye çıkaracak sosyal alanlara kavuşacak. Proje toplam 261.000 m2 yeşil alanıyla Türkiye’ye örnek bir yaşam merkezi olacak. Kepez ve Santral Mahalleleri’nden raylı sistem hattı da geçecek.

Bölgenin Değeri Katlanacak

Antalya’nın çehresini değiştirecek proje ile hak sahiplerine hiç para ödemeden metrekare hakları kadar daire sahibi olmaları, mevcut yerlerine en yakın konut alanlarından daire verilmesi, ister büyük bir tek daire ister küçük metrekareli iki daire sahibi olması gibi imkânlar sunuluyor. Hak sahiplerine yeni evlerine taşınana kadar kira yardımı ve taşınma yardımı da yapılacak. Proje hayata geçirildiğinde bölge Antalya’nın en prestijli bölgelerinden biri haline gelecek ve değerini katlayacak.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir