Adana’da Kentsel Dönüşüm Bilmecesi

Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde yıllar süren kentsel bölüşüm projesinin bilmeceye dönüştüğünü savunan mahalleli, belirsizlik yüzünden mağdur edildiklerini söylediler.

İlçe belediyesinin 2010 yılından önce başlattığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında mahalledeki tüm ev ve işyerlerinin tapularına, ‘Kentsel dönüşüm alanı’ şeklinde şerh düşülmeye başlandığını ifade eden vatandaşlar, bu projenin bir türlü hayata geçirilememiş olması sebebiyle ev ve arsa fiyatlarının değerinin yarı fiyatına düştüğünü belirttiler.

“Evler yıkılacak mı yıkılmayacak mı bilen yok”

Mahallelerinde kentsel dönüşüm yapılacağının açıklanmasının ardından 6 yıl geçtiğini ancak hiçbir şeyin yapılmadığını ifade eden Mehmet Karaağaç, “Şu anda bir belirsizlik var, mahalleli tedirgin. Evler yıkılacak mı, yıkılmayacak mı? Herkesin kafasındaki soru bu.” dedi.

Kentsel dönüşümde kimsenin mağdur edilmemesini istediklerini dile getiren Karaağaç, “Mahallenin bir kısmı evinin kentsel dönüşüm çerçevesinde konut karşılığında yıkılmasına razı ama burada 2 veya 3 katlı evler de var. Bir katta anne baba otururken diğerinde ise çocukları kalıyor. Şimdi yıkılacak bu 3 katlı bina için tek konut verilirse o zaman bir sıkıntı olur.” diyerek kaygılarını aktardı.

“Belirsizlik sebebiyle ev ve arsaların fiyatı düştü”

Kentsel dönüşüm projesinin bir an önce netliğe kavuşmasını beklediklerini ifade eden Halil Demir de mahallelinin mağdur edilmemesini istedi. Şu anki belirsizlik sebebiyle evlerinin değerinin yarı yarıya düştüğünü ileri süren Demir, “Bir an önce projenin netliğe kavuşturulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Kentsel dönüşümü istediklerini ancak yıllar geçmesine rağmen ciddi bir adım atılmadığı için mağdur olduklarını dile getiren İbrahim Demireli ve Arif Çağlayan isimli vatandaşlar da, TOKİ ve belediyenin gerekli çalışmaları bir an önce yapmasını istediklerini söylediler.

“Mahallemizin birinci gündemi; kentsel dönüşüm”

Öte yandan, mahallenin kentsel dönüşümü konusunda bilgi aldığımız Başak Mahallesi Muhtarı Abdulvahap Demir, yaşanan mağduriyeti doğruladı. Mahallelinin birinci gündeminin bilmeceye dönen kentsel dönüşüm projesi olduğunu ifade eden Demir, “Mahallemizde 44 sokak, bin 360 ev ve 7 binden fazla vatandaş var. Şu an herkes evim yıkılacak mı, yıkılmayacak mı? diye bekleyişte. Bu konunun bir an önce sonuca bağlanmasını istiyoruz.” dedi.

Ev ve arsaların satışı sırasında, tapuya kentsel dönüşüm şerhi konulduğunu belirten Demir, bu durumun emlak ve arsa fiyatlarını düşürdüğünü savundu. Yıllar süren kentsel dönüşüm projesinin tekrar tekrar yenilendiğini ancak bir türlü son noktanın konulamadığını dile getiren Demir, “Geçenlerde Yüreğir Belediyesi yetkilileri ile konuyu görüştüm. Bana, TOKİ’nin önceden hazırlanan projeleri kabul etmediğinden sıkıntı yaşadıklarını, yeni bir proje için çalışma sürdürdüklerini söylediler.

Son projede ise mahallemiz sınırları içerisinde bulunan 50 dönümlük arsa ile Çukurova Caddesi üzerindeki binaların bulunduğu yerlerde kentsel dönüşüm yapmayı planladıklarını ifade ettiler. Mahallemizin kentsel dönüşüm projesi hala net değil, bu konuda yetkililerden gereğini yapmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, mahallelerinin Doğu ve Güneydoğu’dan gelen halkın ağırlıklı ikamet ettiği bir yer olduğunu, bu yüzden kentsel dönüşümde sıkıntılar çıkartıldığını ileri süren bir kısım vatandaş da şehrin diğer mahallelerine yapılan hizmetin aynısını görmek istediklerini belirttiler. Mahalleleri ile birlikte kentsel dönüşümün gündeme geldiği Kışla Mahallesi’ndeki 772 konutluk projenin bittiğine dikkat çeken Başak Mahallesi sakinleri, TOKİ bilmecesinin bir an önce netliğe kavuşturulmasını istediler.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir