Birinci Akdeniz Belediyeler Birliği Proje Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından ilk defa bu yıl düzenlenen Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması Ödül Töreni, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ak Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve davetlilerin katıldığı ödül töreninde kazanan projeler ödüllendirildi.

“Her Şeyin İlki Zordur, Biz Bugün Zor Olanı Yaptık”

Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ödül töreninde yaptığı konuşmada önceliklerinin Belediyeler Birliği’nin kurumsal olarak gelişmesi olduğunu söyledi. Belediyeler Birliği’nde göreve gelmesinin ardından birliği çok önemli yerlere getirdiklerini belirten Tütüncü, bugüne kadar yapılmamış çok sayıda proje yaptıklarını kaydetti.

Akdeniz Belediyeler Birliği’ni ulusal ve uluslararası birçok birliğe üye yaptıklarını da kaydeden Tütüncü, “Akdeniz Belediyeler Birliği, Dünya Belediyeler Birliği’ne üye olarak birçok çalışmaya katılacaktır. Biz belediyeler birliği olarak hizmet çıtasını yükseltmek için farklı bir takım organizasyonları eş zamanlı yapalım istedik. Her şeyin ilki çok zordur bugün biz zor olanı yapıyoruz. Makamlar kalıcıdır ama insanlar gelip geçicidir. Asıl olan insanlara iyi işler yapıp güzel hatıralar bırakabilmektir. İyi niyetle yola çıktık daha iyileri olacaktır” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, belediyelerin yarıştırılmadığına, sadece projelerin yarıştığına dikkat çekti. Sadece hizmette yarıştıklarını belirten Türel, “Bizim için hizmet yarışı vardır. Biz sadece zamana karşı hizmet için yarışırız. Memleketimize hizmet eden her proje bizim için kıymetlidir. Bütünşehir Yasası ile ilgili çok tartışmalar oldu. Ancak bu süreye bakıldığında, el ele verildiğinde, ilçelerle birlikte yürüdüğünde hizmet en ücra noktaya kadar gidermiş, bunu gördük. Biz hizmet belediyeciliği yapacağımızı her yerde söyledik” dedi.

“Bu Memleket Fanatik Siyasetçilikten Çok Çekti”

Türel, konuşmasında Antalya’nın kendisi için her şeyden önce geldiğine vurgu yaptı. İdeolojik siyaset yapmadıklarını, her kesimi kucakladıklarını da belirten Türel, Güneydoğu Anadolu’da çatışmalar nedeniyle zarar gören şehirlere destek vermeye de hazır olduklarını söyledi. Diyarbakır’da seçimle göreve gelenlerin demokrasiye ihanet ettiklerini belirten Türel şöyle konuştu:

“Benim için önce Antalya gelir. Parti ayrımı yapmadan herkesi elimden geldiğince kucaklamaya çalıştım. Bizden önceki belediye başkanları aynı partiye mensup olmalarına rağmen bir araya gelemiyorlardı. Biz ideolojik belediyecilik yapmayacağımızı söylemiştik ve öyle de yaptık. Bu memleket fanatik siyasetçilikten çok çekti. Antalya’da çivi çakılmayan zamanları da gördük. Seçimle göreve gelenler demokrasiye ihanet ediyorlar. Hiçbir devlet eline silah alanlarla pazarlık yapmaz, Türkiye Cumhuriyeti hiç yapmaz. Sorunlu bölgede sorunlar çözülecek ve yaralar sarılacaktır. Biz oralara destek vermeye her zaman hazırız. Bizde bölücülük yoktur. Antalya’da Almanlar, Ruslar her milletten insan var. Biz Antalya’ya yerleşenlere kucak açmışız” dedi.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Akdeniz Belediyeler Birliği 1. Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. “İyi Yönetişim ve Kurumsal Gelişim Kategorisi”, “Çevre Koruma ve Geliştirme Kategorisi”, “Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Gelişim Kategorisi” ve “Alt-Üst Yapı İşleri ve Ulaşım Hizmetleri Kategorisi” olmak üzere 4 ayrı kategoride değerlendirilen başvurularda her kategori de üç ayrı ödül verildi. İyi Yönetişim Ve Kurumsal Gelişim kategorisinde üçüncülük ödülünü Burdur Belediyesi, ikinciliği Alanya Belediyesi alırken birinciliği ise Muhtarlık Bilgi Merkezi (MUBİM) Projesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi aldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi adına ödülü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün elinden aldı.

Muhtarlık Bilgi Merkezi (MUBİM)

Türkiye’de ilk kez Antalya’da uygulanmaya başlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla diğer kentlerde de kullanılmaya başlanan MUBİM, yüzde 95’e varan gerçekleşme oranı ile büyük bir başarıya imza attı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin “on-line” bir belediye olduğunu söyleyen Başkan Türel, “Sistemi büyük bir titizlikle ve yakından takip ettiğimden emin olabilirsiniz. Her bir muhtarımızın talebi anında elimdeki telefona gelmektedir. Taleplerinizin yüzde 90-95 gibi çok yüksek ölçülerde yerine getirildiğini görmekten ayrıca mutluluk duyuyorum. MUBİM’e gelen Yatırım Bütçesinde yer alması gerekmeyen taleplerin neredeyse tamamı karşılanmıştır. Taleplerin karşılanma oranının yüzde 100 olmamasının nedeni köy konağı, muhtar evi, meydan düzenleme, mezarlıkların yapımı gibi yatırım bütçemize ödenek konulmasını ve ihale yapılmasını gerektiren işlerdir” şeklinde konuştu.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir