Türkiye’nin Dijital Karnesi

Her yıl hazırlanan “Küresel Bağlanabilirlik Endeksi”, bu yıl Çin’in Shenzhen kentinde gerçekleştirilen zirvede açıklandı. Toplam 50 ülkenin dijital dönüşüm süreçlerinin değerlendirildiği endekste Türkiye 35. sırada yer aldı.

Ülkelerin üç ana grupta sınıflandırılarak değerlendirildiği endeksin birinci grubunda dijital dönüşümün öncüsü ülkeler ele alınıyor. Birinci grupta ilk beş sırayı sırasıyla ABD, Singapur, İsveç, İsviçre ve İngiltere oluşturuyor. Dijital dönüşümü benimseyen ülkeleri işaret eden ikinci grupta ise Türkiye; Tayland’ın altında, Arjantin’in üzerinde 35. sırada konumlandırılıyor. Bu sınıfta İspanya 17., Katar 20., Çin 22. ve Malezya 25. sırada yer buluyor. Dijital dönüşüme yeni başlayan ülkelerin oluşturduğu üçüncü grup ise 38. sıradaki Filipinler ile başlayıp, 50. sıradaki Pakistan ile son buluyor.

E-Devlet ve Akıllı Kent Teknolojileri

Endeksin Türkiye için hazırlanan özel raporunda dikkat çekici ifadelere yer veriliyor: “Bu yıl fiber ve akıllı telefon adaptasyonu daha iyiydi. Türkiye’nin geniş internet nüfusu dijital ekonomiyi büyüttü; akıllı kentler, e-devlet, e-eğitim ve e-sağlık hizmetlerinde yenilikçi adımlar atıldı. Ayrıca kamu sektörünün geniş bant altyapısının geliştirilmesinde daha teşvik edici rol oynaması ve vatandaşların daha iyi bağlantıya cesaretlendirilmesi tavsiye ediliyor.”

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir