Nesnelerin İnterneti’nin Akıllı Ulaşım Sistemlerine Etkileri

Uzmanlara göre IoT ile öncelikle trafik akışında gözle görülür bir hızlanma meydana gelecek. Sadece araçların değil, otobanların da akıllanması yani akıllı otobanlar ile trafik kurallarında da değişikliklere gitmek söz konusu olmaya başlayacak. Kendi aralarında kullanacakları iletişim ile sürücüsüz arabalar insanların kendilerine ayak uydurması gereken araçlar haline gelecek. Yapılan tahminlere göre 2020 yılından itibaren her ülke akıllı araç ve otobanlara 80 – 120 milyar dolar arasında bir yatırım yapmaya başlayacak.

Akıllı otobanların tasarım ve yönetim adımlarında kritik öneme sahip olan Ar-Ge yatırımlarının doğru kanalize edilmesi ile 5-10 sene içerisinde enerji konusunda yadsınamayacak tasarruflar söz konusu olacaktır. Bu noktada her kent için ayrı bir “akıllı kent haritası” çıkartmak, o kentin ulaşımını akıllandırmak için alınacak aksiyonların belirlenmesi açısından oldukça faydalı bir yöntem olarak görülmektedir.

Trafik Çile Olmaktan Çıkacak

Otobanlara eklenecek yenilikçi asfalt modelleri ile yağışlı havalarda şeritlerin renk ve yapılarında gerçekleşecek değişimler sürücüler ve akıllı araçlar için yol tutuş kabiliyetini arttırıcı özellikler olacaktır. Fiber altyapı ürünleri, Wi-Fi, Bluetooth ve 4.5G teknolojilerinin etkin kullanımı ile oluşturulacak trafik veri yönetim merkezleri ile gün geçtikçe karmaşıklaşan metropol kentlerdeki ulaşım sorunu minimize edilebilecektir. Otobüs, tren ve binek araçların bu sisteme adapte olduğu yeni nesil ulaşım sistemleri ile 25-30 yıl içerisinde insanlar için trafik daha güvenli, ucuz ve stresssiz bir hal alacaktır. Böyle bir ortamda; saniyelerin öneminin olduğu hayat kurtarma operasyonlarındaki başarı oranında da artış sağlanacaktır.

Tüm bu avantajların yanında asıl önemli olan nokta ise; hayatımıza girecek bu ulaşım araçlarının daha az CO2 salınımı gerçekleştirerek çevre sağlığına yapacağı katkı sayesinde gelecek nesillere teknolojik devrimlerin dışında sağlıklı bir çevre hediye edilecek olmasıdır.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir