Hatay Büyükşehir Belediyesi STEP Projesi’nde Türkiye’nin Yüz Akı Olacak

STEP Projesi’ni Türkiye’de hayata geçiren ilk ve tek belediye olan Hatay Büyükşehir Belediyesi, İspanya’dan iki, İtalya ve Yunanistan’dan birer belediyenin yer aldığı bu uluslararası proje kapsamında, Hatay’da iki yıl içerisinde ulaşmayı hedeflediği 300 bin genci, kente kazandırılacak her çalışmanın yönlendiricisi ve şehrin savunucusu yapmak istiyor. 

Projeyi anlatan BŞB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Akıllı Şehirler, Akıllı Gençlik ve Bilge Vatandaş” düşüncesiyle günümüz bilgi çağını yakalama yolunda çalıştıklarını, bu proje İle de gençlerin çevre sorunları ile ilgili karar verme süreçlerine toplumsal ve politik katılım sağlamayı amaçladıklarını belirterek, STEP Projesi kapsamında; gençlerin çevre sorunları ile ilgili karar verme süreçlerine toplumsal ve politik katılım sağlamayı amaçlıyor. Ülkemizde ve dünyada gelişen toplumsal olayların sosyal medya üzerinden organize edilmesi, her şeyin akıllı cep telefonlarının ve tabletlerin içine girmesi, bilgi çağında yeni bir kültürün doğmasıyla birlikte bu tür çalışmalara önem veren Hatay Büyükşehir Belediyesi, “Ben yaptım, sen uygula!” modelini istemeyen ve hemşehrilik bilinciyle kenti ilgilendiren konularda karar mekanizmalarına müdahil olmak isteyen gençlere bu bağlamda yol gösterici oluyor.

Başkan Savaş’ın yenilikçi ve dünyaya kucak açan girişimleriyle Hatay’ın geleceğinde söz sahibi olacak gençler, yönetimde vatandaşlarını paydaş gören belediyecilik anlayışıyla kentin modernizasyonuna katkı sunma imkânı yakalıyor.

STEP Projesi’ni Türkiye’de hayata geçiren tek belediye olarak bir ilke daha imza atan Hatay Büyükşehir Belediyesi, İspanya’dan iki, İtalya ve Yunanistan’dan birer belediyenin yer aldığı bu uluslararası projede Türkiye’nin yüz akı olma yolunda ilerliyor.

STEP Projesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesi; Hatay’ın yaşam kalitesini daha da arttırmak üzere ulusal ve uluslararası düzeylerdeki çalışmalara devam edecek.

Yerel yönetimlerin karar verme süreçlerinde gençlerin söz sahibi olmaları sağlamak; Avrupa, Türkiye ve Hatay gençliğini STEP platformunda birleştirmek ve bu platformu Hatay’da bütün gençlerin kullanmasını teşvik etmek gibi amaçları olan bu proje hakkında vatandaşlar, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin www.hatay.bel.tr web sitesinden detaylı bilgi edinebilecek.

STEP Projesindeki tüm gelişmleri Web sitemiz  ve Sosyal Hesaplarımız üzerinden takip edebilir, isterseniz destek olabilirsiniz.

Web Sitesi:    : http://step4youth.eu/

Facebook      : https://www.facebook.com/STEP-H2020-Project-1601518546763779

Twitter           : https://twitter.com/STEP_H2020

Google Plus  : https://plus.google.com/u/0/101276779269050214597/about

Linkedin        : https://www.linkedin.com/grps/STEP-H2020-project-8337279/about

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir