Günümüz Teknolojisinin Akıllı Konseptleri

Akıllı kentlerin oluşmasında büyük rol oynayan sensörler, birer “her şeyin interneti” cihazları olarak karşımıza çıkabiliyorlar. Örneğin bir akarsuyun kenarına yerleştirilen cihaz ile o noktadaki nem oranını, rüzgârı ve daha birçok bilgiyi elde edebiliyoruz. GSM şebekesi, kablo veya Wi-Fi bağlantılarıyla verileri ana merkeze gönderen bu sensörlerin, gelecekte kendi elektriğini üretecek seviyeye gelmeleri ise kaçınılmaz.

Çevresel olayların bölge bölge ve anlık olarak takip edilebiliyor olması, yerleşim yeri hakkında verilecek kararlar açısından büyük yol gösterici konumunda. İnternete, dolayısıyla verilerin toplandığı ve irdelendiği merkeze bağlı olarak çalışan bu tip cihazların kullanımı günden güne artıyor.

Her ne kadar “akıllı kentler” konsepti içerisinde internet denilince akla çevre algılama sensörleri geliyor olsa da internetin çok daha farklı kullanım alanları da bulunuyor. İstanbul’daki hemen her bireyin kullandığı İETT otobüsleri ve metrobüsler de “her şeyin interneti” kavramından faydalanıyor. İETT otobüsleri, anlık olarak bulundukları noktaları merkeze iletiyor. İnsanlar, akıllı telefonlarına yükledikleri bir uygulama aracılığıyla bekledikleri duraktan hangi otobüsün ne zaman geçeceğini, beklenen otobüsün o an hangi durağın yakınlarında olduğunu görebiliyorlar. Bu teknolojinin temelinde otobüslere yerleştirilen GPS cihazları yatıyor. Yani internete bağlı otobüsler… Diğer taraftan metrobüsler de kameralar sayesinde yönetiliyor. Duraklarda yer alan kameralar merkeze yoğunluk bilgisi sağlarken, yoğunluğa göre metrobüs gönderimi sağlanıyor.

Tüm bunların dışında Karaman’da, Gaziantep’te ve daha birçok ilde akıllı kent yaklaşımlarının adımları atılıyor. Bu açıdan bakıldığında 2016 yılı içerisinde belediyelerin akıllı kentler kavramına geçiş amacıyla nesnelerin internetine yapacağı yatırımda büyük bir artış gözlenecektir.

Giyilebilir Teknolojiler

2015, giyilebilir teknolojilerin bol bol konuşulduğu ve bazı ürün tiplerinin yavaş yavaş şekillendiği bir yıl oldu. Elbette ki bunlardan en öne çıkanı akıllı saatler oldu. Artık hemen her akıllı telefon üreticisi, bir de akıllı saat üzerine çalışıyor. Akıllı saatler her serisinde büyük yeniliklerle donatılırken, arayüzleri de sürekli olarak şekilleniyor. Sektörde söz sahibi firmaların 2015’in sonlarına doğru piyasaya sürdükleri ürünler, bu cihazların artık kullanılabilir hale geldiklerini gösteriyor. Akıllı saat modellerinin bir kısmı kendi içerisindeki sim kart yuvasıyla tamamen bağımsız bir yapıda çalışabiliyorken, kimisi de bluetooth üzerinden bir akıllı telefonu “veri merkezi” olarak kullanıyor; akıllı telefon aksesuarı olarak çalışıyor. Akıllı saatler, sağlıkla ilgili çeşitli verilerin sağlanmasının yanı sıra indirilebilen uygulamalarıyla daha farklı işlevler de kazanabiliyorlar. Henüz uygulama alanında dikkat çeken çok fazla bir şey olmasa da 2016 yılında uygulama anlamında büyük yeniliklerle karşılaşacağız. Mobil uygulama geliştiricileri, uygulamalarının akıllı saatlerdeki yansımasının daha kullanışlı olması için ellerinden geleni yapacaklar.

Ucuz bir teknoloji bileşeni olması sebebiyle bir anda patlama yapan akıllı bileklikler de yerlerini yavaş yavaş akıllı saatlere bırakıyorlar. Akıllı bantların bir anda ilgi çeken bir teknoloji olması sebebiyle akıllı telefon üreticileri oldukça hızlı tepki göstererek akıllı telefonlarına “adım sayar” özelliklerini ekledi. Bu da basit işlevlere sahip modellerin gerekliliğini ortadan kaldırdı.

Yeni Nesil Akıllı Binalar

Gerek evlerin, gerekse işyerlerinin bulunduğu binalarda kullanılan akıllı teknolojiler, binanın yönetimini kolaylaştırırken buralardaki yaşam kalitesini artırıyor. Bina içerisindeki tüm mekanik, elektrik ve elektronik aksamların tek bir merkez tarafından kontrol edilip yönetilebiliyor olmasının yanı sıra, her an her noktada bulunan kameralar da binanın güvenliğinin kolay bir şekilde kontrol altına alınmasını sağlıyor. Sıcaklıkların, binanın ayrı noktalarında otomatik olarak ayarlanabildiği akıllı bina sistemlerinde sensörler ve bu sensörlerin bağlı olduğu merkeze ilettiği veriler büyük rol oynuyor.

Akıllı Arabalar

Mobil teknolojilerin etkilediği bir diğer sektör de otomotiv sektörü oldu. Akıllı arabaları, kısaca “akıllı telefonla bağlantı kurabilen, internete bağlanabilen” arabalar olarak tanımlamak mümkün; fakat bu tanımlama yeterli değil. Zira akıllı araç yaklaşımlarına baktığımızda ortada çok etkileyici teknolojilerin bulunduğunu görüyoruz. Öncelikle akıllı telefonla bağlanabilirlik yeteneğinden bahsedelim. Günümüzde yeni model orta ve üst seviyede pek çok araçta, akıllı telefon ile bağlanabilirliğin aktif olduğunu görüyoruz. Kimi araçlarda şarj etmek ve bluetooth üzerinden görüşme yapmak mümkünken, bazı araçlar bu basit işlevlerin çok daha fazlasını sunabilecek şekilde tasarlanıyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise bir kazanın yaşanması halinde yetkili mercilere anında bildirim gönderilmesi özelliği. En yakın polis merkezine bildirilen kaza, özellikle sağlık durumları için çok daha hızlı aksiyon alınmasını sağlıyor. İnternet bağlantılı akıllı arabalar, aynı zamanda yol durumları hakkında bilgi sahibi olarak güvenlikle ilgili uyarılar verebiliyor. Mesela X yolunda hız limiti 50 km/s ise bu hızı geçtiğimiz anda uyarı verilebiliyor. Akıllı araba teknolojisinde gelinen son noktada ise “otonom arabalar” yer alıyor. Bir dönem, arabayı park edilecek alanın yanına çekip, arabaya kendisini park etmesi için komut verirdik. Araba da en düzgün şekilde park işlemini gerçekleştirip kendini kapatırdı. Şimdi ise aracı, katlı otoparkların kapısında bırakıp “git, park ol” diyerek otoparka gönderebiliyoruz. Araç, bir park alanı bularak kendini oraya yerleştirebiliyor. Üstelik akıllı telefonumuzla komut verdiğimizde araç, motorunu çalıştırıp kendisini bıraktığımız yere gelebiliyor. Günümüzde bu tip teknolojiler mevcut fakat konu “araba” olunca güvenlik gerekçesiyle herhangi yeni bir teknolojinin araçlara ulaşması çok daha uzun vakit alabiliyor. Bu yüzden 2016’da çok heyecan verici bir akıllı araba teknolojisiyle karşılaşmama ihtimalimiz bulunmakta.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir