Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Sampaş’ın 2014 yılında geliştirdiği uygulama ile özellikle İstanbul’un en işlek mekanlarından olan Taksim bölgesinde zabıta denetimleri rahatlatıyor. Yerli ve yabancı turistlerin önemli uğrak mekanlarından biri konumundaki bölgede zamandan tasarruf sağlayan uygulama, denetlemeleri saniyelere kadar indiriyor. Bu da hem işletmeci hem de görevlilere büyük hız kazandırıyor.

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri, ilçedeki işletmeleri tablet ile ‘Karekodlu Ruhsat Denetimi’ sayesinde uzaktan denetliyor. Tablet ile işletmelerin bütün bilgilerini ekranında gören ekipler, gerekli buldukları işletmelere yanlarında taşıdıkları yazıcılar ile tebligat çıkartabiliyor.

Saniyeler içerisinde belgelerini alan işletme sahipleri uygulamadan çok memnun. Beyoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Karekodlu Ruhsal Denetimi’ uygulamasıyla, ilçedeki işletmelerin dakikalarca süren denetimleri sona erdi. Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan uygulama, hem zabıta ekiplerinin hem de işletmecilerin işlerini kolaylaştırıyor.

Pratik uygulama sayesinde işyeri sahipleri rahatsız edilmeden barkod okuma işlemi yapılarak denetimler yapılmış oluyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından özel tasarlatılan çanta içerisinde iPad ve yazıcı bulunuyor.

BÜTÜN BİLGİLER TABLETTEN GÖRÜLEBİLİYOR

İşletmelerinin dış cephesine yapıştırılan Karekodlar, denetime gelen zabıta ekipleri tarafından ellerindeki tabletler aracılığıyla özel olarak üretilmiş program sayesinde okutuluyor. Bu sayede işyeri hakkındaki bütün bilgiler tablet ekranından görülebiliyor. İşyerinin ruhsal durumu, vergi levhası ya da resmi prosedürdeki tüm işlemleri buradan takip ediliyor. Denetimler sırasında gerekli tebligat işlemi zabıta tarafından anında yazıcından çıktı alınarak işletme sahibine yapılıyor.

İLÇE ESNAFI UYGULAMADAN MEMNUN

Uygulamadan çok memnun olduklarını söyleyen Taksim bölgesinde işletmecilik yapan Ali Demirel, “Kapımızda bulunan karekod uygulaması ile ekipler; eksiğimiz, yanlışımız varsa bir dakikada elimize veriyorlar; olmadığı zaman da teşekkür edip gidiyorlar. Önceden ruhsat, vergi levhası gibi şeyler isleniyordu. Şimdi onlardan kurtulduk. Çok güzel bir uygulama,” diye konuştu.

Karekod uygulamasına geçmeden önce belediye ekiplerinin işletmeye gelmesinden müşterilerin rahatsızlık duyduklarını söyleyen işletme sahibi Mehmet İrer, “Aralarında hesabını verip gidenler oluyordu. Müşteri kaybımızın yanında da zaman kaybımız da bulunuyordu. Şimdi belediyeden gelen ekipler, Karekod sistemiyle mekanla ilgili her türlü bilgiyi anında elde edebiliyorlar.

Keşke 5-10 yıl önce uygulansaydı,” dedi. Öte yandan Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri, proje kapsamında eski ruhsatlı olan iş yerlerini gezerek işyeri sahiplerine, Karekod sistemine geçmeleri için uygulama hakkında çeşitli bilgiler de veriyor.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir