Barcelona’nın En Akıllı Kenti

Barcelona, uluslararası bir araştırma kuruluşu tarafından “2015 yılının en akıllı kenti” seçildi. Dünyanın önde gelen kentlerinin akıllı belediyecilik, şebeke, trafik, ışıklandırma ve diğer sosyal bütünlüğe yönelik teknolojik yetenekleri göz önüne alınarak sonuçlandırılan değerlendirmede Barcelona, New York, Singapur, Rio de Janeiro, Londra ve Amsterdam gibi dünyanın bu alanda en önde yer alan kentlerini geride bıraktı.

Her ne kadar bu sonuçtan çok da memnun olmasalar da, değerlendirmeye katılan diğer tüm kentlerin idarecileri Barcelona’nın geçtiğimiz 10 yıl içerisinde kendini teknolojik yeniliklere adapte etme azmini ve kent içerisinde yer alan tüm sektörlerin akıllı kent teknolojileri üzerinde ortak çalışmalarını takdir ettiler.

Akıllı Kent konseptinin en can alıcı özelliklerinin başında, ülkelerin bu devrimi tek başlarına başaramayacağı; aksine yerel girişimcileri kentin verimliliğini arttırıcı, vatandaşlara daha iyi yaşam koşulları sunan ve kent ekonomisine katkıda bulunacak ürünler üretmeye teşvik etmeleri gerektiği gelmektedir.

Barcelona Yerel Yönetimi, Akıllı Kent Sektörü’nde dünya lideri olmak için çok büyük atılımlar gerçekleştirdi. Ayrıca, en akıllı kent olmak için çok uluslu şirketlerle ortaklıklar geliştirdi ve her yıl gerçekleştirilen Akıllı Kent Kongresi’ne (Smart City Congress) de ev sahipliği yaptı. Şu anda Barcelona’da kamu-özel sektör işbirliği ile devam eden ve çoğu trafik sorunu ve atık toplama üzerine toplam 22 program bulunmakta.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir