Akıllı Teknolojilerle Park Sorunu Tarihe Karışacak

Her gün veya sıklıkla kullanılan park yerleri; otonom sürüş teknolojileri sayesinde aracın hafızasına kaydedilerek, can sıkıcı manevralarla garaja girmeye çalışmayı tarihe karıştırıyor.

Araçlar Tek Tuşla Park Edilebilecek

“Otomobillerini park etmenin insanlar tarafından çok sevilmediği bir gerçek. Yeni geliştirilen park teknolojileri ise tam da insanların bunaldığı anda devreye girerek, bugün bildiğimiz park etme sorununu ortadan kaldırıyor.” diyen uzmanlar, 2019 yılında park sistemlerinin üretime hazır hale geleceğini ve akıllı kent teknolojileriyle araçların otoparklara kendi kendilerine gidebileceğini söyledi.

Böylece tamamen otonom park etme, otonom sürüşten de önce üretime hazır hale gelmiş olacak. Otonom vale parking de denilen bu teknoloji; havaalanları, konser – etkinlik alanları ve hatta alışveriş merkezlerindeki park çilesini birkaç yıla kadar tamamen ortadan kaldıracak. Örneğin artık park arayışıyla uçak kaçırmak tarih olacak ve havaalanlarında araçlar tamamen otonom bir şekilde park yeri bulup o noktaya giderek park edebilecek.

Akıllı Kentler ve Topluluk Tabanlı Park Teknolojisi

Sistemin işleyişine kısaca değinecek olursak; aktif otopark yönetimi hizmetleriyle yol yüzeyine monte edilen sensörlerle alanın dolu olup olmadığı kablosuz ağ üzerinden cloud (bulut) teknolojileriyle gerçek zamanlı olarak yükleyebildiğini ve sürücülerin bu sayede akıllı telefonları veya internet üzerinden uygun park yerini anında seçip oraya yönelebildiklerini söylememiz yeterli olacaktır.

Dünya genelinde insanların %60’ının şehirlerde yaşadığını belirten uzmanlar, “Topluluk tabanlı park etme ile otomobilleri, nesnelerin internetinde (IoT) sensöre dönüştürüyoruz ve kentleri akıllı hale getiriyoruz. Sistem içerisinde yer alan ultrasonik sensörler, kaldırım kenarındaki boş park yerlerini tespit edecek şekilde programlanıyor. Otomobiller 50 km ve üzerindeki hızlarda giderken bile yanlarından geçtikleri park etmiş otomobiller arasındaki boş park yerlerini tespit edebiliyor” diye konuştu. Şu anda Stuttgart eyaletiyle pilot çalışmalarına başlanan topluluk tabanlı park teknolojisi 2018 yılında kullanılmaya başlanacak.

Kentlerin Dijital Park Haritaları Oluşturulacak

Topluluk tabanlı park etme teknolojileri bir kaç yıla kadar büyük kentlerin park yeri çilesini bitirebilir. Bu sistemde park destek sensörleri aynı zamanda şehirdeki boş park alanlarını tarayan birer kamera görevi görerek, şehirde boşalan park alanlarını anında cloud’a aktararak, diğer sürücülerin park yeri bulmasını kolaylaştırıyor. Oluşturulan topluluk tabanlı park etme teknolojilerine ne kadar fazla otomobil katılırsa, şehirlerin dijital park haritaları da o kadar ayrıntılı ve güncel kalmaya devam ediyor.

Ağa bağlı araçlarla birlikte güvenliğin de önemli bir nokta olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Yıllardır bu konudaki endişelerden dolayı çalışmalar sürdürüyoruz. Fakat nihayetinde aracın güvenlik mimarisine karar veren araç üreticileri. Biz araç üreticilerine tavsiye edebiliriz, ama son kararı verecek onlar” değerlendirmesini yaptı.

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir