“Akıl Teri” Kazanacak

Türkiye’de ‘Akıllı Kentler’ denilince akla gelen ilk isimlerden olan Şekip Karakaya, Refleks’e yaptığı açıklamada, “Alın teri yerine akıl teri döken kentler geleceğe kalacak. Alın teri bizim çok kutsadığımız bir şey; fakat geleceğe kalmak için artık tek başına yeterli değil” dedi. Sampaş Bilişim ve İletişim Sistemleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan ve Akıllı Kentler Platformu’nun Türkiye Başkanlığı görevini yürüten Karakaya, akıllı kentleri, “Ölçülebilir, değerlendirilebilir, paylaşılabilir kentler; yerel demokrasiyi içselleştirebilmiş, yurttaş haklarını ve görevlerini doğru tarif etmiş, yurttaştan aldığı geribildirimlerle yeni yönetişim anlayışı geliştirebilmiş kentler” şeklinde tarif etti.

SİYASÎ BAŞARININ SIRRI KENTLERDE

Karakaya, Türkiye’de yerel yönetimlerin ‘Akıllı Kentler’ kavramını yeterince anladığının altını çizerken şunları kaydetti:
“2000’li yılların başında bir siyasî parti, bütün başarının kentlerden geçtiğini anlayarak bir sihir yarattı ve 12’nci yılda hâlâ iktidardalar, önümüzdeki 4 yıl daha iktidarda kalacaklar. Bu sihri ise kentte vatandaşlara inanılmaz hizmetler vererek, onların tüm ihtiyaçlarını karşılayarak oluşturdular. Vergisini aldığı vatandaşa o siyasî partinin belediyeleri, örneğin, İstanbul’da şerbet ikram etti, çay ikram etti, karnı acıkmıştır diyerek poğaça veya açma ikram etti, onlara oturma alanları yarattı, vatandaş uygulamalarıyla ‘Beyaz Masa’ adı altında onların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donattı.”

DOĞRU ANALİZLERLE SONUCA GİDİLDİ

“Bu başarı pratik ve somut bir örnektir” diyen Karakaya, “Dünyada, 4 defa üst üste seçim kazanan tek iktidar şu anki mevcut iktidardır. Başarısı tesadüf olmamıştır” ifadesini kullandı. Karakaya, şöyle devam etti: “Dünyanın hiçbir yerinde merkezî organizasyonlar başarılı olmak için yeterli olmuyorlar. Ulaştığınız her yerde yerel ihtiyaçları ne kadar doğru karşılayabiliyorsanız, doğru analizler yaparak o insanların gereksinimlerine cevap verebiliyorsanız, başarılı oluyorsunuz demektir. Türkiye’deki bu anlayış, Avrupa’daki gelişmiş pek çok ülkenin geldiği noktadan çok daha ileridedir.”

YEREL YÖNETİMLER TEKNOLOJİDE BAŞARILI

“Sanayi devrimini yapamamış bir ülkenin bilgi toplumuna geçmekten başka şansı yok” diyen Akıllı Kentler Platformu Türkiye Başkanı Şekip Karakaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Yerel yönetimlerimizde teknoloji artık çok iyi kullanılıyor. Coğrafî bilgi sistemi analizleri, kentlerin darboğaz analizleri, insan ihtiyaçlarının hesaplanması ve ölçülmesine ilişkin algoritmik yöntemler, akılcı davranışlar ve yaklaşımlar artık İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok yerinde var. Bu sevindirici.”

Yazar: AkilliKent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir