Akıllı Kentler ve Yapılaşma

Dünya genelinde birçok kent kendisini modernizasyon, fonlama ve tarihin korunumu arasında geçen karmaşık bir çekişmenin içerisinde buluyor. Bu da belli bölgelerin, toplumuzu şekillendiren en son trend ve teknolojilerden faydalanmaları hususunda zorluk yaşamaları anlamına geliyor.

Akıllı Kentler ve Yapılaşma

Varolan her alanda yaşanan değişimin kentlerdeki etkileri; yeni seçilmiş olan belediye başkanlarının, kentlerinin altyapı ihtiyaçlarını gidermek için ellerindeki yetkileri kullanmaları ve şehir planlaması konusunda yeni felsefeleri benimsemeleri ile çığır açıcı noktalara erişebiliyor.

Gelişen ve Bağlı Bir Toplum İnşa Etmek

Bununla birlikte, kent yöneticilerinin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de; kentlerinin varolan altyapılarının şu an nasıl kullanıldığı değil, gelecek 20-50 yıl içerisinde vatandaşların ne tür altyapılara ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor olmaları. Bu da belediye başkanları, mimarlar, geliştiriciler ve hatta müteahhitlerin kent planlaması konusunda düşünce yapılarında büyük değişiklikler yapmaları gerektiğini gösteriyor. Özel sektör ve kamudaki karar vericilerin, kentlerinin vizyonlarını genişletmelerinin öneminin farkına vararak, gelecek 100 yıla etki edecek –belki de adlarının sonsuza kadar anılmasını sağlayacak- radikal kararları almaları ve harekete geçmeleri gerekiyor.

Bu tür değişimler elbette bir gecede gerçekleşmez, gerçekleşmemeli de. Doğru planlama dâhilinde kademeli olarak gerçekleştirilen yenileme ve modernizasyonlar ile bütçe kontrolü sağlanarak ilerlenerek geleceğin sürdürülebilir akıllı kentlerini yaratmak mümkün. Eğer yaşadığımız kentin parmakla gösterilen, dünyanın en yaşanılası kentlerinden biri olmasını istiyorsanız, yeterli miktarda zaman ve para yatırarak kent kaynaklarını tüm vatandaşların en iyi şekilde faydalanabileceği hizmetlere kanalize edebilir ve torunlarınızın yaşayacağı alanları şimdiden inşa edebilirsiniz.

Kaynak :

Benzer Konular

Kentsel Dönüşüm İçin Ayrılan Bütçe 600 Milyar Dolara Ulaşacak

Kentsel Dönüşüm İçin Ayrılan Bütçe 600 Milyar Dolara Ulaşacak

Türkiye'de ‘akıllı kent’ konseptini ilk uygulayan firmalardan olan SAMPAŞ, yerel yönetimlere daha modern kentler kurmak üzere yazılım tasarımından kurulumuna kadar çalışmalar yapıyor.

Dönüşüm Modern Olmalı

Dönüşüm Modern Olmalı

Akıllı Kentler Platformu Başkanı, Uluslararası Bilişim Şirketi SAMPAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, dünyanın en akıllı kentlerinin bilgiyle yönetildiğini ve insan geri dönüşlerine göre hareket edildiğini söyledi.