Antalya City Expo 2016 Kapılarını Açtı

Antalya City Expo – Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, 6. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. İki günde yaklaşık 30.000 kişinin ziyaret edeceği beklenilen fuara katılan belediyeler ürettikleri teknolojik ürün ve projeleri sergileme ve yurtdışına ihraç etme fırsatı bulacak.

Antalya City Expo 2016 Kapılarını Açtı

Antalya City Expo – Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, 6. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. İki günde yaklaşık 30.000 kişinin ziyaret edeceği beklenilen fuara katılan belediyeler ürettikleri teknolojik ürün ve projeleri sergileme ve yurtdışına ihraç etme fırsatı bulacak. Fuara yurtdışından katılanlar arasında Fas, Kosova, Kırgızistan, Azerbaycan, Irak, Suudi Arabistan, Umman, Pakistan, Karadağ, Makedonya, Lübnan, Filistin, Arnavutluk, Kuveyt ve Kıbrıs'tan vali ve belediye başkanları bulunuyor.

Belediyeler Teknolojilerini Sergileyecek

Akıllı kent ve akıllı belediyecilik teknolojilerini davetlilerin beğenisine sunulduğu fuarda belediyeler ve katılımcı firmaların ürünleri arasında; ulaşım araçları, geçiş ve aktarma sistemleri, belediye demirbaş tüketim malzemeleri, kent mobilyaları, park bahçe düzenlemeleri, bahçe süs bitkileri, peyzaj, altyapı, su, gaz, yol malzeme ve ekipmanları, arıtma sistemleri, temizlik bakım ve ekipmanları, ses ve ışık ekipmanları, spor tesisi, yangın, iş sağlığı ve güvenliği, elektrik – elektronik, sağlık, otomasyon, yazılım ve e-belediyecilik uygulamaları buluyor.

City Expo Fuarı’nın ihracata büyük bir katkı sağlayacağı ve Antalya’nın Türkiye’deki en önemli fuar merkezlerinden biri haline geleceği konusunda görüş birliğinde bulunan yetkililer, fuar ile birlikte yerel yönetimlerin güçlenmesi ve yerel yönetimlere farklı bir bakış açısı kazandırılmasının amaçlandığını belirttiler.

Akıllı Kentlere Giden Yol

Yeni nesil teknolojilerin belediyecilik sektöründe önemli bir yer sahibi olmaya başladığını ve belediyelerin vatandaşlarla direkt bağlantılı ve hesap verebilir durumda olan birimler haline geldiğini ifade eden yetkililer; günümüzde özellikle büyükşehir belediyelerinin bakanlıklardan daha geniş bir bütçeyi yönetir duruma geldiğinin altını çizdi. Bu büyük bütçeleri en doğru kullanan ve geleceğine teknoloji ekseninde yön veren belediyelerin ise geleceğin akıllı kentleri olacaklarını belirten konuşmacılar, bu süreçte bilgi alışverişinin ve eğitimin önemine değindiler. Toplamda 40 belediye, 89 tedarikçi firma, 389’u yurtdışından olmak üzere farklı belediyelerden 1.400 katılımcının bulunduğu fuar 18 Mart’ta son bulacak.

Kaynak :

Benzer Konular

Türkiye Bilişim Teknolojileriyle Dönüşüyor

Türkiye Bilişim Teknolojileriyle Dönüşüyor

İstanbul’da düzenlenen “Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi” – WICS 2012, 13 Eylül’de İstanbul Swissotel’de start aldı. Zirvenin platin sponsoru SAMPAŞ’ın İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, “Türkiye’nin kentsel dönüşüm sürecini ancak doğru bilişim teknolojileri uygulamalarından faydalanarak tamamlayabiliriz” diye konuştu.

İnovasyon Türkiye Haftası’nda Akıllı Kentler Konuşuldu

İnovasyon Türkiye Haftası’nda Akıllı Kentler Konuşuldu

‘İnovasyon Türkiye Haftası’ Adana’da iki gün süren Sheraton Otel’de yapıldı.Yapılan toplantılarda ‘Geleceğin Akıllı Kentleri’ adında panel düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya yaptı.