Golden City Awards 2016'da Ödüller Sahiplerini Buldu

Şehircilik ve kentsel tasarım alanlarında en yaratıcı ve en yenilikçi projelerin ödüllendirildiği “Golden City Awards 2016”da bu yıl Bornova Belediyesi iki ödül kazanarak ön plana çıktı.

Golden City Awards 2016'da Ödüller Sahiplerini Buldu

Geleceğin kentlerine önemli bir bakış açısı sağlamak, şehircilik alanında süregelecek pek çok faaliyetlerle kentlerin gelişmesine, markalaşmasına öncülük etmek amacıyla düzenlenen İstanbul KOngre Merkezi'nde düzenlenen Golden City Awards 2016'da Bornova Belediyesi iki ayrı projesiyle ödül aldı. Belediyelerin şehircilik, kentsel dönüşüm ve hizmet projelerinin yarıştığı organizasyonda “Konuşan Duvarlar” projesi ile En İyi Kültür ve Sanat Projesi ödülüne layık görülen Bornova Belediyesi’nin “Geçmişten Günümüze Bornova” projesi ise Jüri Özel Ödülü ile taçlandırıldı.

Bornova’nın Duvarları Konuşuyor

Sokakların başkaldırısı olarak başlayan ve günümüzde çağdaş kent sanatı olarak kabul gören Graffiti, Bornova’da hayat buldu. Bornova Belediyesi tarafından ilçenin değişik yerlerinde gerçekleştirilen “Konuşan Duvarlar Projesi”nin ilk aşaması Yakaköy’ün duvarlarına köy temalı resimlerin sprey boya ile yapılmasıyla gerçekleşti. Projenin ikinci aşaması ise Bornova Merkez’de bulunan binaların sağır cephelerine giydirme olarak yapıldı. Giydirmeler, 2015 yılında Bornova’da gerçekleşen ve birçok ressamın katıldığı Uluslararası Suluboya Festivali’nde çizilen resimlerle gerçekleşti.

Eğitim Projesi’ne İkinci Ödül

“Geçmişten Günümüze Bornova” projesi ile kentlerin geleceğinin şekillenmesinde önemli roller alacak çocuklara Bornova’nın tarihi, kültürel ve doğal değerleri, görülmesi gereken yerleri ve müzeleri gibi konu başlıkları altında eğitim veriliyor. Kentte yaşanan sorunlara da değinilen seminerlerde çocukların ürettikleri çözümler de dinleniyor.  Bugüne kadar 3000’in üzerinde çocuğa ulaşılan eğitimler ile ilçede bulunan çocukların Bornovalılık bilincinin arttırılması amaçlanıyor.

Hedefimiz Yaşam Kalitesini Yükseltmek

Bornova için ürettikleri projelerle daha önce de birçok ödüle layık görüldüklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Geçmişten Günümüze Bornova adlı eğitim projemiz ile TMMOB Şehir Plancıları Odası’ndan “Raci Bademli İyi Uygulamalar Özendirme Ödülü” almıştık. Birçok konuda olduğu gibi kent planlama/tasarım, bölgesel kalkınma ve şehircilik konularında uygulamaya girmiş, sorun çözmeye yönelik başarılı plan ve projelerimiz var. Bizim ana amacımız Bornova’mızda yaşam kalitesini daha da yükseltmek. Bu yolda aldığımız ödüller motivasyonumuzu daha da arttırdı” dedi.

İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen törende "En İyi Toplu Yaşam Projesi", "En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi", "En İyi Sağlık Projesi", "En İyi Turizm Gelişim Projesi", "En İyi Çocuk ve Sosyal Gelişim Alanı Projesi" ve "En İyi Ulaşım Projesi" dalında da ödüller verildi. Bornova Belediyesi’ne verilen iki ödülü Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila adına; Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Bergüzar Başer Köpüklü, Kentsel Tasarım Müdürü Deniz Dayangaç ile Kültür ve Strateji Müdürü Neslihan Kırmızıgül aldı.

Kaynak : Bornova Bizim Gazete

Benzer Konular

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan uygulama, hem zabıta ekiplerinin hem de işletmecilerin işlerini kolaylaştırıyor.

Yakutiye Belediyesi’nde Akıllı Kent Teknoloji Devri

Yakutiye Belediyesi’nde Akıllı Kent Teknoloji Devri

Sampaş’ın geliştirdiği, E-belediye, kent rehberi, e-imar, e-nikah, AKOS (Akıllı Kent Otomasyon Sistemi) uygulamaları ile online olarak vatandaşa hizmet sunan Yakutiye Belediyesi bir ilkin altına daha imza attı.