13. eTR Ödülleri Finalistleri Belirlendi

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 13.’sü düzenlenen eTR Ödülleri’nde finalistler belirlendi. Ödüller 8 Nisan'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gerçekleştirilecek oylama ile sahiplerini bulacak.

13. eTR Ödülleri Finalistleri Belirlendi

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 13.’sü düzenlenen eTR Ödülleri’nde finalistler belirlendi. Büyük Ölçekli Belediyeler kategorisinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kepezaltı ve Santral Mahallleri’nde gerçekleştirdiği “Akıllı Kentsel Dönüşüm Projesi” ve Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin “Municipality-in-a-Box (MIB) (Bütünşehir Bilgi Sistemi Uygulamaları)” projesinin öne çıktığı yarışmada ödüller 8 Nisan’da TBMM’de yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

Kamuya En Yararlı Akıllı Kentsel Dönüşüm Projesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin birçok özelliği ile Türkiye'ye örnek olan ve “rüya proje” olarak adlandırılan "Kepezaltı - Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi"; devlette örnek uygulamalara dikkat çekmek, yenilikçi girişimleri kamuoyuna tanıtmak, başarılı girişimleri desteklemek ve özendirmek, bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunmak için her yıl verilen eTürkiye (eTR) Ödülleri'nde finale kaldı.

Bölgede yaşayan vatandaşların onayı alınarak başlatılan “Kepezaltı - Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi” içerisinde birçok açıdan ilkleri barındırıyor. Konunun uzmanları tarafından Türkiye'ye örnek olacağı belirtilen projede; vatandaşlara oturdukları bölgede ev sahibi olma, tek kuruş ödemeden metrekareleri kadar daire sahibi olma, eski evlerinden taşınırken ve yeni evlerine yerleşirken iki defa taşınma ve kira yardımı gibi imkânlar sunuluyor. Bölgeyi Antalya'nın yeni cazibe merkezi yapacak projeyi diğer kentsel dönüşüm projelerinden ayıran en önemli özellik ise içerisinde 2 ayrı müze planını barındırması olarak belirtiliyor.

Bütünşehir Bilgi Sistemi Uygulamaları

Büyük Ölçekli Belediyeler kategorisinde ön plana çıkan bir diğer proje olan ve bilgi teknolojileri çözümlerini tek bir çatı altında toplayarak, veritabanı yönetim sistemi, içerik yönetim sistemi, servis odaklı kurumsal entegrasyon altyapısı, yönetim bilgi sistemi, coğrafi bilgi sistemi, mobil belediyecilik gibi uygulamaların konsolide edilmesini amaçlayan “Municipality-in-a-Box (MIB) (Bütünşehir Bilgi Sistemi Uygulamaları)” projesi kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi Resmi Web Sitesi, E-Kent Rehberi, E-Mezarlık, E-İmar Uygulamaları, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Mobil Uygulamalar, Süreç Yönetimi Uygulama Sunucusu ve Kurumsal Portal Uygulamaları bulunduğu belirtildi.

Ödül Töreni TBMM’de

Orta Ölçekli Belediyeler kategorisinde Beyoğlu Belediyesi’nin marka projelerinden biri olan “Sosyal Market – Gıda Bankacılığı Uygulaması” ve Süleymanpaşa Belediyesi’nin “İş Zekâsı Karar Destek Mobil Uygulaması” projelerinin ödüle yakın olarak değerlendirildiği 13. eTR Ödülleri’nde Küçük Ölçekli Belediyeler kategorisinde ise Selçuk Belediyesi’nin “Mobil Belediyecilik Uygulamaları” projesinin uzmanlar tarafından beğeniyle karşılandığı belirtiliyor.

Kamu kurumlarının ayrı, yerel yönetimlerin ayrı kategorilerde değerlendirildiği yarışmanın ödülleri, 8 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlenecek olan törende verilecek. Finalist projeler arasında ödül alacak projelerin, ödül töreni sırasında jüri üyeleri tarafından elektronik ortamda oylanacağı ve kazanan projenin o anda belirlenerek ödüllerin dağıtılacağı bildirildi.

Kaynak :

Benzer Konular

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan uygulama, hem zabıta ekiplerinin hem de işletmecilerin işlerini kolaylaştırıyor.

Yakutiye Belediyesi’nde Akıllı Kent Teknoloji Devri

Yakutiye Belediyesi’nde Akıllı Kent Teknoloji Devri

Sampaş’ın geliştirdiği, E-belediye, kent rehberi, e-imar, e-nikah, AKOS (Akıllı Kent Otomasyon Sistemi) uygulamaları ile online olarak vatandaşa hizmet sunan Yakutiye Belediyesi bir ilkin altına daha imza attı.