Muhtarlık Bilgi Merkezi (MUBİM)

Bilgi ile donatılan yeni nesil kentlerde vatandaşların taleplerini iletmekte yoğun olarak başvurdukları muhtarların, vatandaşlardan gelen taleplere daha hızlı ve etkin karşılık verebilmeleri için MUBİM (Muhtarlık Bilgi Merkezi) uygulaması hayata geçirilerek hizmet süreçlerinde hız ve etkinlik arttırılıyor.

Muhtarlık Bilgi Merkezi (MUBİM)

Günümüzde nüfus artışıyla beraber vatandaşlara sunulan hizmetler daha önce hiç olmadığı kadar artmakta ve gelişen ihtiyaç karşısında daha karmaşık hale gelmekte. Bütün bu gelişmelere paralel olarak vatandaşlar, yerel yönetimlerden hızlı karar almalarını ve çözüm sunmalarını beklemekte. Bu doğrultuda, vatandaşların taleplerini iletmekte yoğun olarak başvurdukları muhtarların, vatandaşlardan gelen taleplere daha hızlı ve etkin karşılık verebilmeleri için MUBİM (Muhtarlık Bilgi Merkezi) uygulaması hayata geçirildi.

Hangi İhtiyaçları Karşılıyor?

Daha önce muhtarlar ve belediyeler arasında çevrimiçi bir platform olmaması nedeniyle vatandaşların taleplerinin çözülmesi oldukça uzun zaman almaktaydı. İki birim arasındaki etkileşim sonucu geri dönüşleri sağlayan bir ortam oluşturan MUBİM ile öncelikle bu sürede ciddi kısalmalar meydana geldi. Böylece; istek ve şikâyetlerin muhtarlar tarafından mobil ortamdan çevrimiçi olarak girişi ve takibi, SMS veya e-posta ile sonuçların bilgilendirilmesi, belediyeye otomatik sevk işlemlerinin yapılabilmesi, çözüm süreçlerinin belediye tarafında tanımlanması ve raporlanması sağlandı.

Muhtarlık Bilgi Merkezi ile istek ve şikâyetlerin muhtarlar tarafından elektronik ortamda kayıt altına alınabileceği ve tek bir merkezden takip edilebileceği bir platform oluşturulduğunu belirten SAMPAŞ Proje Yöneticisi Emsal Uralcan; “MUBİM ile istek ve şikâyetlerin birim, konu, mahalle bazında takibinin sağlanacak ve sonuçların takibi belediye başkanı tarafından gerçekleştirilebilecek.” dedi. Uralcan, MUBİM ile süreçlerin ve çözümlerin kısaltılacağı, aynı zamanda muhtarların mahallerinde yaşayanların kişi ve adres bilgilerine erişebileceği, vatandaş adına istek ve şikâyet başvurularının takibinin yapılacağı bir muhtarlık bilgilendirme ve yönetim platformu sağlandığını sözlerine ekledi.

Kaynak : SAMPAŞ A.Ş.

Benzer Konular

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan uygulama, hem zabıta ekiplerinin hem de işletmecilerin işlerini kolaylaştırıyor.

Yakutiye Belediyesi’nde Akıllı Kent Teknoloji Devri

Yakutiye Belediyesi’nde Akıllı Kent Teknoloji Devri

Sampaş’ın geliştirdiği, E-belediye, kent rehberi, e-imar, e-nikah, AKOS (Akıllı Kent Otomasyon Sistemi) uygulamaları ile online olarak vatandaşa hizmet sunan Yakutiye Belediyesi bir ilkin altına daha imza attı.