Barcelona: 2015'in En Akıllı Kenti

Barcelona, uluslararası bir araştırma kuruluşu tarafından “2015 yılının en akıllı kenti” seçildi. Dünya genelinde birçok önemli kenti geride bırakarak bu onuru kazanan Barcelona'nın ödülle sonuçlanan bu yolculuğundaki önemli detayları araştırdık.

Barcelona: 2015'in En Akıllı Kenti

Barcelona, uluslararası bir araştırma kuruluşu tarafından “2015 yılının en akıllı kenti” seçildi. Dünyanın önde gelen kentlerinin akıllı belediyecilik, şebeke, trafik, ışıklandırma ve diğer sosyal bütünlüğe yönelik teknolojik yetenekleri göz önüne alınarak sonuçlandırılan değerlendirmede Barcelona, New York, Singapur, Rio de Janeiro, Londra ve Amsterdam gibi dünyanın bu alanda en önde yer alan kentlerini geride bıraktı. Her ne kadar bu sonuçtan çok da memnun olmasalar da, değerlendirmeye katılan diğer tüm kentlerin idarecileri Barcelona’nın geçtiğimiz 10 yıl içerisinde kendini teknolojik yeniliklere adapte etme azmini ve kent içerisinde yer alan tüm sektörlerin akıllı kent teknolojileri üzerinde ortak çalışmalarını takdir ettiler.

Akıllı Kent konseptinin en can alıcı özelliklerinin başında, ülkelerin bu devrimi tek başlarına başaramayacağı; aksine yerel girişimcileri kentin verimliliğini arttırıcı, vatandaşlara daha iyi yaşam koşulları sunan ve kent ekonomisine katkıda bulunacak ürünler üretmeye teşvik etmeleri gerektiği gelmektedir. Barcelona Yerel Yönetimi, Akıllı Kent Sektörü’nde dünya lideri olmak için çok büyük atılımlar gerçekleştirdi. Ayrıca, en akıllı kent olmak için çok uluslu şirketlerle ortaklıklar geliştirdi ve her yıl gerçekleştirilen Akıllı Kent Kongresi’ne (Smart City Congress) de ev sahipliği yaptı. Şu anda Barcelona’da kamu-özel sektör işbirliği ile devam eden ve çoğu trafik sorunu ve atık toplama üzerine toplam 22 program bulunmakta.

Kent, özel sektörü bu alana teşvik etmek için birçok önemli katmanını geliştiricilerin erişimine açtı. Finansal desteğe ek olarak, açık veri kuruluşları sektöre yeni giren (startup) şirketleri vatandaşlar için yeni işlevsellikler geliştirmeleri için desteklediler. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan projelerden CityBikes, insanlara kentin bisiklet paylaşım programı olan Bicing’de boşta olan bisikletleri gösterirken; geliştirilen ApparkB adlı bir diğer proje ise insanlara kent içerisindeki uygun park yerlerini gösterirken akıllı telefonlar üzerinden park ücretini ödeme imkânı sunmakta.

Ayrıca, Barcelona kent idarecileri yine özel kuruluşların desteğini arkasına alarak bir “Akıllı Kent Kampüsü” inşa etmek için çalışmalara da başladı. Kampüs tamamlandığında, akıllı kent çözümleri için bir ekosistem oluşturmak amacıyla ilgili geliştiricilere, üniversitelere, araştırmacılara ve girişimcilere ev sahipliği yapacak. Barcelona Kent Yönetimi’nin gerçekleştirdiği tüm bu yenilikçi adımları kentteki özel sektör kuruluşları ve yatırımcılar da aynı şekilde takip etmekte ve bu dayanışma sonucunda ortaya tüm dünyanın takdir ettiği sonuçlar çıkmakta.

Kaynak :

Benzer Konular

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Beyoğlu Belediyesi Zabıta Ekipleri Karekod Teknolojisine Geçti

Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan uygulama, hem zabıta ekiplerinin hem de işletmecilerin işlerini kolaylaştırıyor.

Yakutiye Belediyesi’nde Akıllı Kent Teknoloji Devri

Yakutiye Belediyesi’nde Akıllı Kent Teknoloji Devri

Sampaş’ın geliştirdiği, E-belediye, kent rehberi, e-imar, e-nikah, AKOS (Akıllı Kent Otomasyon Sistemi) uygulamaları ile online olarak vatandaşa hizmet sunan Yakutiye Belediyesi bir ilkin altına daha imza attı.